top of page
  • תמונת הסופר/תצוות יהלומים

צחצוח וסימטריה ביהלום – מה חשוב יותר ?

מהו צחצוח ביהלום  ?

לאחר חיתוך יהלום, על החותך להשיג משטח חלק ודומה לזכוכית. איכותה של עבודה זו מכונה פוליש יהלום. גמולוגים,  בוחנים את האבן בהגדלה פי 10 על מנת לדרג את היהלום, ומחפשים שרידי פגמים שהחותך הותיר אחריו.

בעוד שפגמים פנימיים קיימים באופן טבעי עם יצירת היהלום, סימני פוליש הם תוצאה של טעות אנוש. כמעט לכל יהלום יש איזה פגם שנובע מפוליש. אך בניגוד לסימטריה, רבים מהפגמים הללו הם כה זעירים שלא ניתן לראותם בעין בלתי מזוינת ישנם סימני ליטוש כה קלושים עד שגמולוגים יכולים למצוא אותם רק בהגדלה גבוהה ובזווית מסוימת.
סימני הפוליש הנפוצים ביותר הם:

שריטה: קו לבן שקוף למראה על פני היהלום.

ניק: חריץ קטן על פאה או מפגש פאות או על החגורה.

שחיקה: אוסף שריטות על פני היהלום.

בור: פתח קטן במשטח, בדרך כלל בגלל תכלילים שנושרים במהלך הליטוש.

חגורה מחוספסת: חגורה שנותרה ללא ליטוש.

סימני כוויה: אובך לבנבן על משטח היהלום, הנגרם על ידי טמפרטורות גבוהות מגלגל ליטוש.                                                                                    

מכיוון שרוב התכשיטנים שואפים להציע ללקוחותיהם יהלומים "מעולים" ו"טובים מאוד ", אין זה סביר שתמצאו אבן עם סימני פוליש גלויים. גם אם כן, הצחצוח הוא רק גורם אחד המשפיע על אש יהלום או זוהר, ולכן אין זה סביר שהצחצוח לבדו ישפיע על יהלום באופן שלילי .

ניתן לחתוך מחדש או ללטש מחדש את היהלום. זה נעשה לעתים קרובות על יהלומי וינטג 'עם חיתוכים ישנים יותר,  או אבני חן שנגרמו להם נזק כבד. תהליך חיתוך והברקה מחודשת של אבן  יהפוך אותה לקטנה יותר, אך שיפור הברק יכול לאזן את הירידה במשקל הקרט ואף לשפר את ערך היהלום.

כדי להימנע מהצורך ללטש מחדש את היהלום שלך, עליך להגן על היהלום שלך הכי טוב שאפשר. שמור על נקיון תכשיטי היהלומים שלך והגן על כל הפינות חדות, כמו למשל על חיתוכי נסיכה, מרקיזה, אגס ולב. אם יש לך אורח חיים פעיל, ודא שהיהלום שלך נמצא במצב שיבודד אותו מפני נזק אפשרי.

מהי סימטריה של יהלום?

סימטריה של יהלום מתייחסת לסידור ואחידות של הפאות ביהלום מוגמר. גמולוג הבודק סימטריה יבחן כמה מאפיינים באבן, כולל :

גודל וצורת הפאות

יישור הכתר והביתן

מיקום המיתן בהשוואה לשולחן

האם כל היהלומים צריכים להיות סימטריים? לא תמיד. אמנם חותכי יהלומים מנסים לייצר אבנים סימטריות. ישנם גורמים נוספים שיש לקחת בחשבון בעת חיתוך יהלום, כגון שמירה על משקל או הימנעות מתכלילים. כדי להציג אבן גדולה יותר, חותך יהלומים עשוי לוותר קצת על סימטריה.

בעת ציון הסימטריה של היהלום, גמולוגים בוחנים אותו בהגדלה פי 10. הם מדרגים אבנים כ"מעולה "," טוב מאוד "," טוב "," סביר "או" גרוע ". תכשיטנים מעדיפים למכור אבנים "מעולות" ו"טובות מאוד ", אך לעתים ניתן למצוא אבנים בדרגה נמוכה יותר.

איך סימטריה משפיעה על יהלום

ההגדלה פי 10 טובה כדי לראות פגמים ביהלום שאתה עלול לפספס בעין בלתי מזוינת. אמנם ייתכן שלא תראו פאה לא מיושרת או חגורה לא מיושרת, אך בהחלט תוכלו לדעת אם הסימטריה של היהלום לקויה.הפאות והזוויות ביהלום עוזרים לכוון את האור דרך האבן. במילים פשוטות, אם היהלום שלך לא סימטרי, לא יהיה לו את הניצוץ והברק המיוחדים

יהלומים אסימטריים לעיתים אינם עומדים בקריטריונים הבסיסיים לצורתם. יהלומים עגולים עשויים להראות אליפטיים יותר. זה חשוב כשאתה קונה יהלום בחיתוך לא עגול (כמו אבן מרקיזה או בצורת אגס), מכיוון שצורות אלה הן קריטיות למראה הכללי. עבודה מול איש מקצוע המכיר את השיטות לסימטריה יכולה להפוך את מציאת היהלום האידיאלי לקלה יותר

מה חשוב יותר צחצוח או סימטריה של יהלום?

גם הסימטריה וגם הפוליש הם גורמים קטנים המשפיעים על החיתוך הכללי של יהלום. אך כשקונים בתקציב, חשוב לדעת היכן תוכלו להתפשר על שלמות ועדיין להשיג יהלום יפהפה.

לכל צורות היהלומים אנחנו  ממליצים על דירוג צחצוח  גבוה יותר על פני דירוג סימטריה גבוה יותר. מכיוון  שהיהלומים בעלי צורה שאינה עגולה חסרים מבנה קבוע, זה כמעט בלתי אפשרי למצוא סימטריה מצוינת. מצד שני, פוליש מוגדר יותר ויש לו השפעה ישירה יותר על הברק של אבן.

38 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page