top of page
  • תמונת הסופר/תצוות יהלומים

איך לדעת אם היהלום הוא אמיתי או מזויף?

מדריך שימושי ומעשי

מדריך זה מיועד לאנשים שבבעלותם תכשיטים ורוצים לדעת אם הם אמיתיים. אם אינך מכיר את מבנהו ומרכיביו של יהלום, אתה עלול לחשוב שאבן חן או חיקוי כמו זירקוניה או מויסוניט הינה יהלום . מסיבה זו חשוב לאתר יהלום מזויף.

מדריך זה שימושי ומעשי, אך אין לראות בו מבחן מוחלט. למומחה ליהלומים יש את הניסיון והציוד המתאימים כדי לבדוק אם יהלום הוא אמיתי או מזויף

1(בדיקת מים

מלא כוס שתייה ¾ במים. שחררו בזהירות את האבן לכוסאם אבן החן שוקעת, זה יהלום אמיתי. אם היא צפה מתחת לפני המים או על המים, זה זיוף .

ליהלום אמיתי צפיפות גבוהה, כך שבדיקת המים מראה אם האבן שלך תואמת את רמת הצפיפות הזו.

2(מבחן ערפל

לבדיקת הערפל, החזיקו את היהלום או הטבעת בין שתי אצבעות ונשמו עליה . נוצר ערפל קל על היהלום בגלל הלחות וחום הנשימה.

אם הערפל מתפוגג מייד, היהלום אמיתי. אם לוקח לערפל מספר שניות להתפזר , ככל הנראה מדובר ביהלום מזויף.

יהלומים מוליכים חום באופן יעיל ולכן מפזרים חום במהירות.

3(בדוק באיזה סוג זהב היהלום משובץ

אם יהלום משובץ בטבעת, בדוק את סוג השיבוץ והזהב

בגלל תג מחיר גבוה של יהלום אמיתי משבצים אותו בתכשיטים באיכות גבוהה. לדוגמא, יהלום אמיתי ישובץ בזהב לבן, פלטינה, זהב צהוב

כדי לראות אם הזהב אמיתי חפש במרכז הטבעת סימונים. כדוגמה, הטבעות 10K, 14K ו- 18K מציינים את סוג הזהב . הסימוניםPT ו- Plat מתייחסים לפלטינה. אם אתה רואה מספר כמו 585, 770, 900 ו- 950, אלה סימונים שמצביעים גם על פלטינה או זהב.

אם אתה רואה "C.Z." חותמת או חריטה, אבן החן היא זירקוניה ולא יהלום אמיתי.

4(מחממים את האבן ובודקים אם היא מוציאה אדים במים

יהלומים עשויים מחומר חזק להפליא והם לא יגיבו לחום גבוה.

כדי לבדוק זאת, מלא כוס במים קרים. מחממים את האבן עם מצית למשך כ- 40 שניות ואז זורקים את האבן ישירות למים הקרים.

אם האבן מוציאה אדים, היא עשויה מרכיבים חלשים יותר ואינה יהלום אמיתי. יהלום אמיתי לא יראה שום תגובה.

שיטה זו בודקת את איכות וחוזק האבן. בגלל ההתרחבות המהירה והתכווצות החום, חומרים חלשים כמו זכוכית או זירקוניה ייסדקו וישברו. חשבו על זכוכית או פיירקס בה אתם משתמשים לבישול. אם אתה מוציא את הזכוכית מהתנור החם ומנסה לשטוף אותה מיד, שינוי הטמפרטורה עלול לנפץ את הזכוכית.

מכיוון שיהלומים הם אחד החומרים הקשיחים ביותר בטבע, הם יהיו עמידים לבדיקות חום כאלה. החום יתפזר במהירות והיהלום לא יושפע משינוי הטמפרטורה.

5(בדיקת אור UV

כדי לבדוק יהלום בצורה אחרת, מקם אותו תחת אור UV וצפה בתגובה. 40% מהיהלומים יפלטו זוהר בצבע כחול, אך לא כולם. חלק מהיהלומים אינם זוהרים תחת אור UV. מסיבה זו, אם האבן אינה זוהרת, התוצאות אינן מצביעות בהכרח על היהלום המזויף.

מכיוון שבדיקה זו אינה מוחלטת, עדיף שמומחה ליהלומים ישתמש בציוד המתקדם שלהם כדי לבדוק את האבן.

6(השפעת עיתון / 'קריאה'

כדי לבדוק את שבירת האור ביהלום, הניחו את האבן עם השפיץ (עוקץ) כלפי מעלה על דף עיתון באזור עם הרבה אותיות. וודא שהתאורה בהירה ושאף חפץ או אנשים לא מטילים צל על היהלום.

אם אתה מסוגל לקרוא את אותיוית העיתון - אפילו אם האותיות מעט מטושטשות - היהלום מזויף. אם היהלום אמיתי, הפנים שלו ישברו את האור בכיוונים שונים, ולא בקו ישר. בגלל שבירת האור , לא תוכלו לראות בבירור דרך היהלום ולראות את האותיות על הנייר.

מבחן העיתון יעיל ביותר על יהלומים שאינם משובצים. אם היהלום משובץ לא ניתן לבצע בדיקה זו , שקול להשתמש במבחן הערפל או לבדוק אותו על ידי מומחה יהלומים.

7(מבחן הנקודה

אם אין לך עיתון לשימוש, מבחן הנקודה הוא אלטרנטיבה מצוינת.

הניחו פיסת נייר לבנה על משטח ישר וציירו נקודה קטנה בעזרת העט. הנח את האבן על הנקודה כשהצד השטוח כלפי מטה(השפיץ כלפי מעלה). דרך הקצה המחודד של היהלום, התבונן למטה על הנייר. אם אתה רואה השתקפות מעגלית בתוך אבן החן, האבן מזויפת. אם אינך יכול לראות את הנקודה או השתקפות באבן, היהלום הוא אמיתי.

מכיוון שליהלום אמיתי יש רמות שבירה עוצמתיות, האור יופץ לכיוונים שונים במקום בקו ישר. זו הסיבה שלא תוכלו לראות אותיות או נקודות דרך יהלום טבעי ואמיתי.

8(מבחן ניצנוץ

מבחן הניצוץ אינו מצריך ציוד כלשהו - למעט העיניים שלך. החזיקו את היהלום המדובר תחת מנורה רגילה. צפה כיצד האור משתקף מהאבן. האם אתה רואה ניצנוצים בהירים של אור לבן מוחזרים מהיהלום? האם אתה רואה גם השתקפויות אור צבעוניות?

יהלום אמיתי משקף אור לבן בצורה מצוינת, ומספק נוצץ יוצא דופן. יהלומים משקפים גם אור צבעוני, או אש, בצורה נהדרת.

אם אתה משווה יהלום אמיתי ליהלום מזויף כמו זירקוניה , אתה יכול להבחין בהבדל דרסטי בנצנוץ האור הלבן והצבעוני שהיהלום האמיתי פולט.

בדרך כלל אור לבן- ברק ,מאפין יותר יהלום אמיתי ואילו אור צבעוני מאפיין יותר זיוף כמו זירקון או מויסונייט

בדיקה זו יכולה להיות בעיתית למי שאינו מומחה ניתן להשתמש בבדיקות שונות כדי לדעת אם יהלום הוא אמיתי, אך מומלץ שמומחה יהלומים מקצועי יסייע לך לקבוע אם יהלום הוא אמיתי.

9(בדיקת יהלום עם זכוכית מגדלת- פי 10

לאיש מקצוע יש זכוכית מגדלת מיוחדת המשמשת ליהלומים, אבני חן ותכשיטים. בעת שימוש במגדלת, איש מקצוע יחפש פגמים וחסרונות ביהלום. בעוד שליהלום מזויף ניקיון מושלם, ליהלום אמיתי יהיו פגמים קטנים המכונים תכלילים.במקרים בודדים יש מצב שיהלום טבעי נקי לחלוטין בהגדלה פי 10 ולכן בדיקה זו מתאימה למומחה בלבד

בדיקת מוליכות תרמית

לרוב הגמולוגים יש מכשיר הבודק מוליכות תרמית. הם ישתמשו בכלי זה כדי לקבוע את המוליכות התרמית של אבן חן. מכיוון שיהלומים הם מוליכי חום יעילים, היהלום יפזר חום במהירות לאחר התחממותו.

אם אבן החן מפזרת חום בקצב איטי יותר, היהלום אינו אמיתי. ראוי לציין כי לאבני moissanite סינתטיות יש לעתים קרובות פיזור חום דומה או שווה כמו יהלומים אמיתיים - מה שהופך את המבחן הזה ללא יעיל מול moissanites.

10) שבירת אור

כשאתה רואה נצנוץ ביהלום, אתה חווה את יכולתו לשבור אור. כאשר האור פוגע בביתנים (המשטחים הזוויתיים שבחציו התחתון של היהלום), הוא מתהפך ונשבר למעלה דרך שולחן היהלום (המשטח העליון, השטוח) לעין בלתי מזוינת. יהלום עושה זאת היטב ומנצנץ ומחזיר הרבה אור. תופעה זו נקראת ברק

אבנים שאינן יהלומים, כמו זירקוניה , לא ישברו את האור,ויהיה להם פחות ברק, אם בכלל.

כדי לבדוק את שבירת היהלום, השתמש בבדיקות הבאות.

11(בחינת יהלום אמיתי במשקל

מדידת הבדלים קטנים במשקל. משקלו של יהלום אמיתי יהיה נמוך מאבנים מזויפות כמו זירקוניה - רק טבלאות לשקלול קראט לקוטר במ"מ יוכלו לזהות את ההבדלים הללו.

לביצוע הבדיקה בחרו ביהלום מזויף השווה צורתו וגודלו בערך. השתמש באבן זו כהשוואה ליהלום שאתה שוקל.

12( מציאת יהלום מזויף באמצעות מוליכות חשמל

ניתן לאתר יהלום מזויף באמצעות בדיקת מוליכות חשמל המבוצעת על ידי או גמולוג. יהלומים מוליכים חשמל טוב יותר מאבנים אחרות, כולל moissanite .

בדיקת מוליכות חשמל תסמן בברור האם האבן אמיתית או נוצרה במעבדה. יהלום יראה מוליכות ואילו אבנים אחרות כמוmoissanite ו- zirconia לא.

בדיקת יהלום אמיתי מול MOISSANITE

בגלל הנוכחות ההולכת וגוברת של moissanite סינטטי בשוק, חשוב להשתמש בכלים של גמולוג כדי לבדוק את האמיתות. כלים אלה יכולים לקבוע כמעט מייד אם יהלום הוא אמיתי או מזויף.

13(בחינה באמצעות מיקרוסקופ

עם הגדלה של 60X במיקרוסקופ , גמולוג מסוגל לבחון את האבן בפירוט. ברמת הגדלה זו הם יוכלו לראות תכלילים והבדלים קטנים ביהלומים אמיתיים בהשוואה למואסניט.

14(בדיקת רנטגן- במכון גימולוגי

כדי לבדוק את התכונות הפנימיות, המולקולריות של אבן, שלח אותה למעבדת יהלומים מקצועית לבדיקה. מכונות הרנטגן שלהם יוכלו לדעת אם לאבן יש מבנה מולקולרי רדיואקטיבי או מבנה אחר. יהלומים לא רדיואקטיביים בעוד שלזיופים כמו זירקוניום מעוקב וקריסטלים יש תכונות רדיואקטיביות יותר.

האם מבחן השריטה אמין כדי להבטיח שיהלום אמיתי?

מבחן השריטה היה טכניקה שנמצאה בשימוש נרחב שמטרתה לקבוע את הקשיות של המינרל של אבני חן. הבדיקה כללה גירוד אבן החן לאורך מראה כדי לראות אם היא תגרד את המראה או את האבן.

בעוד שהיהלום נוצר עם מחומרים קשיחים מאוד, זיופים כמו זירקוניה ומואסניט גם הם עמידים למדי ועמידים בפני שריטות. מסיבות אלה, מבחן השריטה אינו מדויק. עדיף לכם להשתמש בבדיקות אחרות כמו בדיקת מוליכות תרמית או בדיקת היהלום בעזרת זכוכית מגדלת מקצועית.

15(כיצד לזהות יהלומים סינתטיים – יהלומים שגודלו במעבדה (לא מויסונאט או זירקוניה)- חייבים לשלוח למעבדה-עדיפות ל GIA

אנו רואים כיום שכיחות הולכת וגוברת של יהלומים סינתטיים בחנויות, חשוב לדעת להבדיל בין יהלומים שנוצרו במעבדה ליהלומים טבעיים. ליהלומים סינתטיים יש רכיבים כימיים ומולקולריים דומים ליהלומים טבעיים אמיתיים.

בגלל התכונות הפנימיות המורכבות שלהם, אנו ממליצים לבחון את היהלום במעבדה שיש לה מיכשור מיוחד. הם יכולים לבצע את מבחן המוליכות ולהביט באבן בהגדלה גבוהה.כיום גם איש מקצוע לא יכול להבחין בהבדל הין יהלום טבעי לסינטטי גם כאשר לא ברור לעין בלתי מזוינת כיצד יהלום סינטטי שונה מיהלום טבעי, הוא חיוני לערכי מכירה חוזרת וביטוח.

16( כיצד לזהות זירקוניה

זירקוניה היא אחד היהלומים המזויפים הקלים ביותר לבחינת האותנטיות. לדוגמא, על ידי שימוש במבחן הניצוץ, ניתן למדוד בקלות את כמות הניצוץ והאש שאבן מוציאה.

בנוסף, זירקוניה משקפת אור גוון כתום. היא שוקלת יותר מיהלום אמיתי ובאופן כללי אין להם פגמים או תכלילים. ליהלומים אמיתיים יהיו תכלילים שניתן לראות בעין בלתי מזוינת או תחת מיקרוסקופ

17(כיצד להכיר את ספיר לבן

בדרך כלל אנו מכירים ספיר בצבע כחול אולם קיימים מגוון רחב של צבעים כולל לבן שנראה ברור לעין בלתי מזוינת. ספירים לבנים דומים לרוב ליהלומים אך אינם משקפים את הניצוץ הברק והניגודיות של היהלום של אזורים כהים ובהירים.הספיר הלבן אטום ביחס לברק של היהלום

אם האבן נראית מטושטשת יותר - כלומר אין בה חלקים בהירים וחשוכים ברורים - הרי שהיא דומה יותר לספיר לבן

לסיכום

ניתן לבדוק יהלום בהרבה דרכים


הדרך הטובה ביותר לפנות לחבר בורסת היהלומים או לשלוח את היהלום לבדיקה גמולוגית ל GIA-


1,059 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page